Malujeme spolu obrazy, navrhujeme interiéry, rekonstruujeme byty, společně muzicírujeme i tvoříme weby. Jeden druhému ustavičně fušujeme do řemesla, protože jsme oba mnohotvůrčí, rádi a rychle se učíme novým věcem. To, že jsme se našli a můžeme spolu kráčet po dobrodružné multipotenciální cestě, považuju za jedno ze svých největších životních štěstí.

Ale občas to nesnáším.

Souboj nápadů

Třeba když mě rozloží lepším nápadem, jako zrovna včera. Manžel přijde domů z procházky s dcerou, já zrovna sedím u počítače a navrhuji webové stránky pro nového klienta. V první fázi návrhu si obvykle dost hraji s různými nápady a v tomto případě ještě více, neboť si klient přeje kreativní a hravý výsledek. Jeden z mých nápadů mi přišel dobrý, a tak jsem na něm začala pracovat.

Manžel automaticky zamíří ke mně, podívat se, co tam tvořím. Ve zkratce mu vysvětlím, o co jde. Chvilku mlčí a pak začne vyprávět o nějakém svém novém nápadu, který absolutně nesouvisí s tím, na čem už jsme začala pracovat. Reaguji samo sebou nepříčetně 🙂 Nechci nic jiného slyšet, vždyť ten můj nápad je dobrý a už jsem do něj vložila energii, začala jsem se mu věnovat. On si sem jen tak nakráčí a začne mi povídat o něčem, čemu ani pořádně nerozumí. Já mám přece mnoho let zkušeností. Já mám přece x projektů za sebou. Já tomu jednoduše lépe rozumím. Já, já, já.

Odbydu ho a chystám se dál pokračovat v práci. Ale nedá mi to, začnu přemýšlet o tom, co zrovna navrhl on. A musím souhlasit. Kurňa, to je fakt dobrý nápad! A už si ho volám zpátky a začínáme o něm spolu diskutovat.

K podobným situacím dochází i z opačné strany, jen si vyměníme role.

Slovíčko “se”

Aktivně spolu tvoříme, podporujeme se a kritizujeme – alespoň tak to a priori vnímáme.

To, v čem nastává problém je to „se“.

Protože když to slovíčko „se“ nahradíme například slovíčkem „tvorba“, celkem jednoduše problém s přílišným „já-ismem“ vyřešíme.

Tj.: aktivně spolu tvoříme, podporujeme a kritizujeme svoji tvorbu.

Nezní to úplně jinak? 🙂

Není to kritika nás samých

Jde o to, že když se na kritiku podíváme zblízka, uvidíme, že to nikdy nemůže být kritika nás jako takových. Je to kritika něčeho, co děláme (nebo neděláme).

A co děláme (nebo neděláme), nejsme my, i když se s tím máme tendenci ztotožňovat.

Samozřejmě je důležité, co a jak děláme. Věřím, že svými činy tvoříme svůj život a zároveň máme dopad na životy jiných, přestože zodpovědnost za svůj život, náladu či jak se k nějakému problému postavíme, má každý z nás sám.

Ale naše činy nás netvoří. To, co jsme, je totiž něco, co existuje, i když jsme absolutně nečinní. Z mého pohledu je to zkrátka něco více než činy.

Anebo to možná není vůbec nic a neexistujeme, jak k tomu dospěl například Jiří Charvát. 🙂

A jak to vnímáte Vy?

Máte to již všechno takzvaně srovnané, kritiku od svých blízkých berete konstruktivně a přijímáte s úsměvem?

Já tak daleko ještě nejsem. První krok je však uvědomění a snažit se každou nově příchozí situaci zvládat lépe.

A když se nám to ještě nedaří tak, jak bychom si to představovali, nezabřednout do sebekritiky a následné sebelítosti. Tyhle dvě jsou blízké kamarádky, ale moc užitku nepřinesou.

Vděčná

Miluji, že je můj muž taky multipotenciální a denně mi nastavuje nová a nová zrcadla. Jsem vděčná za to, že můžeme oba pracovat z domu a být nablízku naší dceři.

Jsou dny, kdybychom nejradši jeden druhého prohodili oknem nebo zakousli.

Jsou dny, kdy máme tolik práce, že se stres v naší domácnosti násobí a vychází z nás to nejhorší, co uvnitř nás je.

Jsou dny, kdy si říkám, zda to má smysl ten život na volné noze, kdy někdy peníze jsou a někdy je jich méně.

Přes to všechno bych neměnila a děkuji za to, že takhle můžu žít.

PS: Příště si povíme třeba o tom, jak u Molnárů probíhá brainstorming 😀

Autor

Jsem mentorka mnohotvůrčích lidí, máma úžasné holčičky a žena inspirativního muže. Miluju harmonii – jak v hudbě, tak v životě. O mém mnohotvůrčím příběhu si můžete přečíst zde 🔗. Pro všechny mnohotvůrčí lidi jsem napsala ebook "O 3+1 kroky blíž multipotenciálnímu štěstí" 🔗 (ke stažení zdarma) a e-knihu s názvem "Jednou provždy mnohotvůrčí" 🔗. Psáno mým srdcem, pro srdce Vaše ♥

Napsat komentář