(Foto z výstavy Kathariny Grosse – Wunderbild)

Multipotenciální.

Možná ve Vás již toto samotné slovo vzbudilo nějaké emoce a bez nějakého dalšího vysvětlování zapadlo přesně tam, kam mělo. Teď si tak chcete jen finálně potvrdit, že to tak opravdu je.

Možná ještě váháte – slovo s Vámi rezonuje, něco vám v hlavě našeptává: “Hmm, to je zajímavé, to by leccos vysvětlilo, týká se to i mě?

A možná jste sem přišli úplnou náhodou a víte určitě, že se Vás to netýká, ale zajímá Vás, o co jde. (Možná si dalším čtením vybavíte toho “nerozhodného” všeumějícího kamaráda, příbuzného či známého.)

Nemám měřič multipotenciality

Na začátek bych ráda řekla, že pro Vás nemám potvrzení toho, zda jste multipotenciální či nikoliv. Nejsem multipotenciální soudce a nemám měřič multipotenciality 🙂

V mé tvorbě a rozvahách tak nenaleznete testy, jejichž vyplněním zjistíte, že jste či nejste multipotenciální. Nikdy jsem nebyla fanouškem takových “škatulkovacích” testů a snažím se jim obloukem vyhnout.

Sdílím s Vámi to, jak multipotencialitu vnímám já, čím jsem s ní prošla a procházím, co mi pomohlo cítit se lépe a být více sama sebou.

Nikdo mi oficiálně nepotvrdil, že jsem multipotenciální.

Avšak když jsem se o tomto tématu dozvěděla, začala jsem si o něm zjišťovat více informací a prostě jsem uvnitř cítila, že jsem.

To je tak asi jediné, co Vám v této souvislosti mohu poradit. Důvěřujte svým pocitům.

Co tedy je ta multipotencialita?

Jako absolventka filozofické fakulty nemůžu jinak než nejdříve krátce uvést, jak multipotencialitu vnímají ti, kteří se tímto tématem zabývají dlouhodobě na odborné úrovni. (Absolventi jiných škol prominou 🙂 )

Důležitá poznámka na okraj – když jsem zjistila, že se tímto tématem zabývají nejen blogeři či kariérní koučové, ale i odborníci ve výzkumu po celém světě, byl to pro mě skvělý signál toho, že multipotencialita JE, existuje a dotýká se více lidí.

A ještě navíc stojí i „nemultipotenciálním“ lidem za to, aby se jí zabývali!

Tak a teď k těm pojetím multipotenciality.

Profesoři Fredrickson and Rothem ve své knize Recognizing and assisting multipotential youth (1972) uvádějí, že:

Multipotenciální jedinec je jakákoliv osoba, která si může vybrat takřka jakékoliv množství dovedností a naučit se je ovládat na vysoké úrovni. Je to člověk, který může své schopnosti adaptovat / přizpůsobovat, a tedy je velmi vhodný pro život v současném světě plném mnoha změn.

Takto multipotencialitu vnímá Emilie Wapnick, americká autorka a ukázková multipotencialistka (pro multipotenciální jedince používá svůj termín multipotentialite):

Multipotencialista je někdo, kdo má mnoha zájmů a tvůrčích pohnutek. Multipotencialisté nemají tzv. “jedno poslání” alespoň tak, jak ho mají specialisté. Být multipotenciální je naším osudem. Náš život se skládá z mnoha cest, na něž všechny se vydáváme – buď postupně nebo zároveň (anebo obojí).

Učení, poznávání a ovládnutí nových dovedností je multipotencialistům vlastní. Jsme mistři v nalézání zdánlivě neexistujících společných jmenovatelů. Díky tomu jsme skvělými inovátory a řešiteli problémů.

Když nás zaujme nějaká nová oblast, naše zvědavost nám napomáhá nasát všechno, co na dané téma objevíme. Díky tomu jsme schopni se rychle naučit novým dovednostem a jsme “studnicemi vědomostí”.


Jak to vidím já?

Teď by měla přijít nějaká rádoby odborná definice v mém podání, ale já ji pro Vás nemám.

Místo ní mám pro Vás pár slov k zamyšlení, které zároveň láskyplně posílám i svému minulému já.

Není vůbec nic špatného na tom věnovat se jedné činnosti, stát se v ní specialistou a naleznout v ní štěstí a zdroj naplnění.

Taktéž není vůbec nic špatného na tom věnovat se více činnostem, stát se tak multipotencialistou a naleznout v nich štěstí a zdroj naplnění.

Jedno není o nic horší než druhé, pokud je daná cesta v harmonii s naší duší a našimi psychickými a fyzickými možnostmi.

A pokud tak můžeme být plně sami sebou.

Autor

Jsem mentorka mnohotvůrčích lidí, máma úžasné holčičky a žena inspirativního muže. Miluju harmonii – jak v hudbě, tak v životě. O mém mnohotvůrčím příběhu si můžete přečíst zde 🔗. Pro všechny mnohotvůrčí lidi jsem napsala ebook "O 3+1 kroky blíž multipotenciálnímu štěstí" 🔗 (ke stažení zdarma) a e-knihu s názvem "Jednou provždy mnohotvůrčí" 🔗. Psáno mým srdcem, pro srdce Vaše ♥

Napsat komentář