Tahle myšlenka s inspirací na článek ke mně znovu přišla včera, když jsem ležela na lehátku u mé milé kosmetičky a užívala si péči jejích šikovných rukou. Relax jsem po několika náročných „depkoidních“ dnech potřebovala jak sůl a náležitě si ho užila. A bylo to naprosté blaho. 🙂

Ale zpět k mé dnešní zprávě. Má kosmetička má své malé studio na prvním patře malého domu, v přízemí pracuje několik kadeřnic a ruch ženského povídání se občas nese i do studia mé kosmetičky. Jak jsem tak ležela a relaxovala za vzdáleného šumu ženských konverzací, vzpomněla jsem si na to, jak o nás ženách panují ustálená negativní přesvědčení, jaké jsme.

Přesvědčení typu, že ostatní jen pomlouváme, že my ženy jsme mrchy, že jsou pro nás muži prvořadí a klidně za ně obětujeme přátelství, že druhým nepřejeme úspěch atp. Tyto věci se bohužel často i dějí (nemyslím si však, že jen mezi ženami), ale to, co je pro mě důležitější je, že tyto věci nahlas říkají lidé, kteří často dělají to samé, bez jakékoli touhy po změně. A to přece není cesta ven, naopak. To je totiž přesně to, co nás drží dole a brání tomu, aby věci byly jinak.

Dovolte si na chvíli se zasnít a představte si svět, ve kterém

Se dnes každá z nás rozhodla, že bude přesně tou ženu, kterou kolem sebe chceme potkávat. Od které si necháme udělat vlasy, se kterou zajdeme na kávu nebo do divadla.

Se dnes každý z nás rozhodl, že bude přesně tím mužem, kterého kolem sebe chceme potkávat. A teď si muži prosím doplňte podle svého, co byste s takovým mužem rádi podnikli 😊

Rozhodnutí je jen začátek, ale když už se pro něco rozhodneme, vyšlápli jsme správnou cestou.

Právě teď můžete Vy udělat toto rozhodnutí, a začít tak měnit svět svůj i svět kolem sebe.

Rozhodl/a jsem se být takovým člověkem … Co dál?

Nejprve se sami sebe zeptejte, co Vám na lidech vadí? Co Vás na nich doslova rozčiluje? Projděte si členy své rodiny, přátele, známé či lidi neznámé, které třeba potkáváte v MHD. (Pro začátek nemusíte zacházet do dlouhých seznamů, většinou se v našem okolí najde alespoň jeden jedinec, který nám poslouží jako vynikající studijní materiál 🙂 )

A teď přichází zlomová otázka – neděláte to někdy v nějaké míře i Vy sami? Někomu jinému? V jiné podobě? Ale v zásadě totéž?

V 99% případech, s menším či větším šokem, zjistíte, že ANO.

A pak se Vás zeptám dále. Chcete v tom pokračovat? Chcete tyto věci, které Vás na ostatních rozčilují, dělat i Vy sami?

A pokud Vám na mysl přijde argument typu, „když jsou všichni špatní, já můžu být taky“. No, můžete, ale pomůže Vám to v něčem?

Máte možnost být přesně takoví, jací chcete být. Naprosto všichni máme tuto možnost. Tak jí využijme! 🙂


Změny nejlépe dosáhneme opakováním a podporou

I já občas zapomínám na to, že si opravdu každý den můžeme vybrat, jakým budeme člověkem. Když se však pro to rozhodneme, což jinými slovy znamená, že tím směrem upřeme svoji pozornost, můžou se začít dít divy.

Také sama moc dobře vím, jak jednoduché je sklouznout ke svým starým vzorcům chování, na které jsme zvyklí. Obzvláště v náročnějších chvílích, kdy nám kolikrát ujedou nervy a prostě se nám nepovede situaci vyřešit jinak. To je v pořádku. Rozhodně se na to za sebe nezlobte, je to naprosto normální, a i takováto klopýtnutí mají své řešení. A tím je OPAKOVÁNÍ.

Ne nadarmo se říká, že je opakování matka moudrosti. Jednou se nám to nepovede, podruhé se nám to nepovede, ale již uděláme něco trošičku jinak (oceňte se za to!), potřetí se to nepovede vůbec (nezapomínejte, nerosteme lineárně, ale ve skocích, podpořte se a sebekritiku nechte stranou) a po čtvrté se nám to povede z poloviny, tak jak bychom to chtěli (oceňte se za to!). Popáté se zachováme přesně tak, jak bychom chtěli (oceňte se za to!).

Skvěle! Tak si to ještě pro přehlednost shrňme, ctíc zásadu, že je opakování matka moudrosti 😊


Shrnutí

Každý z nás si může ve kteroukoliv chvíli vybrat, jaký bude člověkem. Tím, kterého ve svém životě chceme pravidelně potkávat, nebo tím, kterému bychom se raději z dálky vyhnuli obloukem.

Pokud si vybereme první možnost, následně se vědomě rozhodneme, jaké kvality, podle našeho názoru, tento člověk má. K těmto kvalitám se můžeme poměrně jednoduše dostat přes pojmenování těch vlastností, které nás na druzích rozčilují a tedy přes ty vlastnosti, které do určité míry sami děláme.

Následně tyto věci přestaneme dělat a nahradíme je pozitivní variantou (to už se většinou děje automaticky 🙂 )

To uděláme tak, že se tak rozhodneme, upřeme tímto směrem svou pozornost a se zaměřenou pozorností máme „vystrčenou anténku“ na situace, ve kterých si uvědomíme, že můžeme jednat tak, jak bychom chtěli.

Když se nám to napoprvé nepovede, nebudeme se za to bičovat, ale budeme k sobě co nejvíc shovívaví. Víme, že pokud změny chceme dosáhnout, musíme pouze pokračovat dále a opakovat. A když se nám to následně alespoň z části povede, zaregistrujeme to a oceníme to na sobě. Usmějte se na sebe v zrcadle, řekněte si v duchu nebo nahlas, že jste změnu zaznamenali a oceňte se za to. Uvidíte, jak se bude svět plnit lidmi, se kterými chcete trávit čas 😊

Dejte mi vědět, jak Vám to jde! Držím palce, sobě i Vám. Vytvořme společně svět, ve kterém chceme, aby naše děti vyrůstaly. Změna vždy začíná v nás a vždy jí máme na dosah ruky. ♥

Autor

Jsem mentorka mnohotvůrčích lidí, máma úžasné holčičky a žena inspirativního muže. Miluju harmonii – jak v hudbě, tak v životě. O mém mnohotvůrčím příběhu si můžete přečíst zde 🔗. Pro všechny mnohotvůrčí lidi jsem napsala ebook "O 3+1 kroky blíž multipotenciálnímu štěstí" 🔗 (ke stažení zdarma) a e-knihu s názvem "Jednou provždy mnohotvůrčí" 🔗. Psáno mým srdcem, pro srdce Vaše ♥

Napsat komentář