V posledních pár dnech se mi věci nedaří tak, jak bych si to představovala. Máte občas taky takové dny?

Například mé počínání v kuchyni. Pustím se do Guinness dortu, upečený dort má však tak zvláštní chuť, že se nikdo v naší domácnosti není schopný rozhodnout, zda mu chutná, nebo ne. Upečenou granolu, ve které se považuji za profíka, nešťastně připálím a tu lehce připálenou chuť prostě z celého gastro zážitku neodstraním. Pěstuji si kvásek, který mi krásně nastartoval a teď se z ničeho nic začal chovat zvláštně. Klíčím si bylinky, které mi neklíčí tak, jak by měly. A mohla bych takhle dál pokračovat i v rovině osobní a rodinné …


Každému se občas něco nepovede

Jak jsem tak večer ležela na gauči unavená po celém dni a otrávená z toho, jak se mi podle mého nic nedaří, vyhodnotila jsem, že to vlastně se mnou ještě není tak tragické a i nejlepším kuchařům či pekařům se občas něco nepovede. A to něco pak putuje do koše, protože se vůbec nedá jíst. To moje se sice dá jíst, jen výsledek není 100% a to mi nestačí.

A pak jsem si vzpomněla na jednu pravdu, o které jsem mnohokrát četla a v dobrém rozpoložení mi dávala smysl, avšak v tom špatném si paradoxně na tahle moudra nevzpomenu. A to konkrétní moudro je prosté:

Z úspěchu se člověk moc nenaučí, zato neúspěch je velmi dobrý učitel.

Vždyť když se mi všechno povede pokaždé na jedničku, nic si z toho neodnesu. Avšak když něco připálím, přeženu se solí atd., něco se taky naučím. A to, co se naučím, pak v budoucnu uplatním. Na rozdíl od neměnného a krátkodobého pocitu, že se mi něco zase povedlo. To mě sice na chvíli potěší, ale nic hlubšího si z něj neodnesu.


Co takhle vydat se neúspěchu vstříc?

S tímhle vědomím bychom se vlastně měli vydávat vstříc neúspěchu s otevřenou náručí.

To je samozřejmě extrém, ale představte si, jak bychom se cítili, kdybychom se neúspěchu nebáli?

Kdybychom ho nebrali jako něco negativního, ale jako něco stejně pozitivního jako je úspěch?

Nebo ještě lépe, kdybychom neúspěch brali jako formu úspěchu?

Protože když v něčem neuspějeme a neuspět si dovolíme, z neúspěchu se může stát úspěch.


Úspěch jako náš soukromý učitel

O tom, že je úspěch pozitivní, nikdo nepochybuje. Ale proč se k neúspěchu pojí taková negativita? A pocity selhání? Je to oprávněné? Vždyť když se na něj podíváme realistickým pohledem a odložíme všechny ty emoce k němu se pojící, uvidíme, že neúspěch je vlastně stejně pozitivní jako úspěch, ne-li víc. Když se na něj totiž podíváme neutrálně, bez zášti, uvidíme, co pro nás neúspěch připravil.

Je to v zásadě taková lekce dělaná přímo pro nás, jako bychom měli svého soukromého učitele nebo spíš kouče, za kterého bychom normálně platili tisíce korun. Je tady pro nás, přímo pod nos nám servíruje něco, co můžeme prozkoumat, vyhodnotit a příště udělat lépe. A díky tomu se zase v něčem můžeme posunout dále, v něčem se zlepšit, rozvíjet se. Což je přece mnohem hodnotnější, než stagnovat v bodě plném permanentních úspěchů, no ne?

Až příště zase v něčem neuspějete (otázka je také, co považujete za neúspěch. Často to, co sami považujeme za neúspěch, se v očích jiných neúspěchu ani z dálky nepodobá), zkuste slovo „neúspěch“ úplně zapomenout a nahraďte si ho slovem „úspěch“, protože to při troše naší snahy může být jeho konečnou stanicí.

Bez zášti k sobě a celé situaci, s neutrálním postojem si Váš neúspěch prozkoumejte, zjistěte, kde se stala chyba (a když Vám v tu danou chvíli není zřejmá, nevadí, netlačte na sebe, ona se Vám postupně rozkryje), uložte si v paměti, kam potřebujete, a jděte dál. Zkuste tu danou věc udělat znovu a lépe, nebo tomu dejte čas, pusťte se do něčeho jiného, zkrátka vytvořte prostor pro to, aby se mohl Váš neúspěch stát úspěchem.

Protože potom má Váš konkrétní neúspěch nejen smysl, ale i vysokou přidanou hodnotu. A to je přece jednoznačný úspěch 🙂

Autor

Jsem mentorka mnohotvůrčích lidí, máma úžasné holčičky a žena inspirativního muže. Miluju harmonii – jak v hudbě, tak v životě. O mém mnohotvůrčím příběhu si můžete přečíst zde 🔗. Pro všechny mnohotvůrčí lidi jsem napsala ebook "O 3+1 kroky blíž multipotenciálnímu štěstí" 🔗 (ke stažení zdarma) a e-knihu s názvem "Jednou provždy mnohotvůrčí" 🔗. Psáno mým srdcem, pro srdce Vaše ♥

Napsat komentář