V oblasti bolavé hlavy se považuji za odborníka. Tedy alespoň z pohledu toho, kdo je na sobě spoustu let sám zkoumal a později začal energeticky léčit u klientů. V tomto článku se s Vámi podělím o vše, co se mi v průběhu let osvědčilo. Mé tipy však prosím nepovažujte za náhradu lékařské péče.


Já a migrény

Bolesti hlavy mi do života přišly v pubertě. A to rovnou ve formě migrén, tedy těch, co opravdu stojí za to. S tzv. aurou, bolestí k nevydržení, vlastně vším k nevydržení – zvuky, světla, pohyby. Když na mě migréna přišla, musela jsem odejít ze školy domů, neboť jsem v podstatě přestávala existovat.

Léky

Od migrén jsem si v tu dobu snažila pomoci farmaceutiky. Ibuprofenem počínaje, antimigreniky konče. Nikdy mi však od bolesti zásadně nic nepomohlo. Migréna vždy probíhala stejným způsobem.

Cca okolo 19. roku věku jsem měla svoji poslední migrénu jako takovou. Zůstaly mi však její příbuzní – bolesti hlavy. Během studií mě hlava bolívala hlavně ve stresujících obdobích (nebo po konzumaci špatného vína :D). Od bolesti jsem si ulevovala ibuprofenem a byla takto schopná fungovat po dobu dlouhých let.

Opravdová změna a motivace najít jinou cestu přišla v těhotenství.  V tehdejší práci mě hlava často bolela, ale již jsem své tělo s rostoucím miminkem v břiše nechtěla zatěžovat léky. A tak jsem začala pátrat po dalších možnostech, které mě postupně dovedly k holistickému léčení a způsobu, díky kterému mi dříve i každodenní bolesti hlavy zmizely ze života.


Jednota těla a mysli

Základní předpoklad, který je třeba mít na paměti při léčbě kteréhokoliv zdravotního problému je, že:

Tělo a mysl je jedno.

NIKDY nelze jedno od druhého oddělit. To bohužel pro lékařství západního světa není samozřejmé z důvodů, kterými se nyní nebudeme zabývat. Osvícení lékaři a výzkumníci však tuto skutečnost dobrých pár desítek let i na poli výzkumů dokazují a já věřím, že i v západní medicíně postupně dojde ke změně.

Je zajímavé, že tento konflikt jednoty (tělo a mysl je jedno) vs. duality (oddělení těla od mysli) byl v lidské společnosti přítomný snad odjakživa 🙂

V jednom z Platónových dialogů cituje Sokrates kritiku thráckého lékaře vůči jeho řeckým kolegům: „To je důvod, proč je řeckým lékařům lék tolika nemocí neznámý – ignorují celek. To, že lékaři oddělují mysl od těla, je obrovská chyba naší doby v léčbě lidského těla.“. Sokrates tedy před téměř dva a půl tisíci lety řekl, že tělo nemůžeme oddělit od mysli. A my to o dva a půl tisíc let později přesto stále děláme.

Pomineme-li však, čemu všemu se ještě musíme učit a přijmeme-li nyní skutečnost, že tělo a mysl je jedno, odkryje se nám hlubší a úplnější pohled na bolesti hlavy.


Bolest hlavy – energeticky

Z energetického úhlu pohledu se bolesti hlavy týkají zejména těchto dvou čaker – sedmé korunní čakry a šesté čakry třetího oka.

Tyto čakry jsou zodpovědné za získání absolutní svobody, za převzetí zodpovědnosti za náš život, důvěru v naše emoce a naše vnitřní vedení (7. čakra), komunikaci, poznání, umělecké vyjádření, otevřenost, nezávislost, pocit jednoty (6. čakra).

Naše hlava a pak konkrétně oblast třetího oka je také sídlo naší mysli. A naše mysl je zdrojem a zároveň řešením veškerých našich problémů.

S tímto vědomím tedy vidíme, že nás hlava nebolí náhodně – naše bolest je totiž nerozlučně spjata s našimi myšlenkami. Pozorovali jste někdy na sobě, o čem jste přemýšleli, než se Vám hlava rozbolela? Vím, není to jednoduché, neboť myšlenek nám hlavou každý den běží tisíce a teď vypozorovat ty, kterými si spustíme bolest hlavy.

Napovím Vám. Půjde o ty nejnepříjemnější myšlenky, které Vám způsobují opravdovou mentální bolest. Když si je pomyslíte, stáhne se Vám žaludek a celé Vaše tělo se cítí nepříjemně, jehož následkem je vypuknutí bolesti hlavy.


Rozpor se sebou, rozpor s duší

Ze své zkušenosti mohu potvrdit, že pro mě byly bolesti hlavy na téměř každodenním pořádku, když jsem k sobě byla velmi kritická a žila život v rozporu se svojí duší.

Trvale jsem měla pocit, že musím stále někomu dokazovat, že za to stojím. Že si zasloužím jejich lásku, pozornost a obdiv. A tím na sebe vyvíjela obrovský tlak. Že musím být za všech okolností milá, nápomocná, poslušná. Taková, jak si myslím, že mě chtějí druzí. Ale tento tlak, který jsem v sobě vyvíjela, byl v naprostém rozporu s tím, kým jsem byla, a hlavně – v rozporu s mojí duší.

Mé duši se nelíbilo, že jsem ji uvěznila v představách o tom, jaká mám být, a jelikož tělo a mysl je jedno, můj tlak v mysli se ven ventiloval právě bolestmi hlavy. Tím se mi tělo nesnažilo ublížit, ale naopak – pomoci najít jiný směr, jak mohu svobodně existovat sama se sebou v souladu. Kdykoliv mě nyní začne bolet hlava, což je opravdu zřídka, vím, že je mi bolest poslíčkem něčeho, na co se ještě musím podívat a co mám zpracovat.

Je možné, že to je i Váš případ?


Léčení bolestí hlavy – co Vám může pomoci

Toto jsou opatření, které jsem ve svém životě implementovala a díky kterým mé letité bolesti hlavy zmizely. Každý jsme však jiný, a tak to určitě neplatí plošně. Přesto pevně věřím, že některé tyto tipy mohou pomoci i Vám, kteří často trpí bolestmi hlavy a mají vyloučenou přítomnost komplikovanější diagnózy.

Prevence

Základem léčení bolestí hlavy je jejich prevence. Jinými slovy zajištění takových podmínek, aby bolest hlavy vůbec nebude muset nastat.

1. Váš aktuální životní stav

První, co Vám doporučuji udělat, je zrevidovat Váš aktuální stav v životě. Žijete svůj životě svobodně a v radosti? Ve shodě se svými dary? Dovolujete si být tím, kým opravdu jste? Nenaplňujete pouze očekávání ostatních (ať už živých, či zesnulých)? Jak nahlížíte sami na sebe, přijímáte se ve své dokonalé úplnosti?  Pokud na tyto otázky neodpovíte jasné „ano“, je to znakem toho, že se Vaší duši dost možná nedaří moc dobře.

Dobrá zpráva je, že se s tím vždy dá něco dělat. Nikdy není příliš pozdě. Naopak, právě teď je ten nejlepší čas začít objevovat krásy své duše.

S objevováním sebe, krás své duše a Vašeho poslání Vám mohu pomoci, ať už v individuálním programu Návrat Tvůrce, ve kterém můžeme dosáhnout naprosté transformace, nebo Přání pro duši, která Vás také účinně vrátí zpět na Vaši cestu.


2. Aktivně si vyhrazujte čas pro sebe (a představte si zde cca pět set vykřičníků 😊)

Nepodceňujte důležitost času, který věnujete pouze sobě a naplňte ho láskou a radostí. Takže žádné dohánění restů a drhnutí koupelny (pokud Vám to tedy nečiní holou radost). Ale vezměte se na rande.

Pravidelné meditace, které Vám dělají dobře, procházka venku, levandulová koupel, zajděte si na kosmetiku nebo na masáž (hned, jak budeme zase moci). Jednoduše se opečujte, možností je nekonečně mnoho a prosím, výmluvy nechte doma. Nikdo není důležitější než Vy. Když strádáte Vy, strádají i všichni ostatní. VY si to zasloužíte, tak o sebe prosím láskyplně pečujte.


3. Strava

Jak už víme, tělo a mysl je jedno. Jedno bez druhého nefunguje. Já osobně věřím, že za bolestmi hlavy nejsou pouze určité negativní myšlenky, ale je to kombinace několikerých faktorů. Ubližovat si totiž umíme nejen negativními sebedestruktivními myšlenkami, ale také nevhodnou stravou.

V mém případě to jsou tyto potraviny:

Lepek, káva (i bez kofeinu), čokoláda, cukr, alkohol.

O těchto potravinách vím, že v kombinaci s určitou skupinou myšlenek mi bolest hlavy spustí na počkání.

Zkuste tak tyto potraviny na pár týdnů zcela vyloučit a uvidíte, zda to Vaše tělo ocení. Za zkoušku to určitě stojí.


4. Doplnění elementu Země

V souvislosti s vhodnou stravou a bolestmi hlavy se mi také velmi osvědčilo doplňovat svůj element Země. Doplnit ho můžete například častým pobytem v přírodě či teplými snídaněmi (efekt teplých snídaní mohu zaručit). Více na toto téma se dozvíte například od Veroniky Savarijové v těchto báječných článcích:

Nejčastější příčina únavy z pohledu 5 elementů + 5 rychlých tipů, jak na ni
Teplé snídaně – základ harmonie elementu ZEMĚ


Co když už hlava bolí?

Když už Vás hlava bolí, můžete s tím stále něco udělat než sáhnete po prášku.

TIP 1: Okamžitý čas pro sebe

V souladu s tím, co jsme si řekli výše Vám jako první tip začínající bolesti hlavy doporučuji, abyste si ihned vytvořili čas pro sebe. Ať děláte, co děláte, postavte se prosím do centra své pozornosti. Potřebujete lásku, potřebujete si věnovat pozornost. Vypijte pár sklenic čisté vody s citrónem a na chvíli si lehněte na klidné místo s tlumeným světlem. Ve spojení s okamžitým oddechem můžete využít následující tipy.


TIP 2: Najezte se výživného teplého jídla

Žádné pečivo z obchodu za běhu či studený salát. Mám zkušenost, že mi nastupující bolest hlavy vyléčilo něco tak prostého jako talíř horkého jídla. Může to být polévka či cokoliv jiného, jen by to mělo být tepelně zpracovaný pokrm, a ještě by se z něj mělo kouřit, jak je horký 😊


TIP 3: Léčivá meditace

Pokud to Vaše smysly dovolí, pusťte si léčivou meditaci na uvolnění od bolesti (jednu takovou pro Vás aktuálně chystám), promasírujte si hlavu, na uvolnění si klidně na čelo přiložte ledový obklad.


TIP 4: Levandule

Levandule je můj nejoblíbenější esenciální olej. Je to opravdu číslo jedna v mé lékárničce. 100% bio levanduli doma používáme jako dezinfekci na ranky, přidávám jí do praní, manželovi pomáhá od alergií a využít ji můžete i při bolestech hlavy. Kvalitní olej klidně jemně vmasírovat do spánků nebo si ji kápněte do aromalampy a inhalujte.


TIP 5: Dýchání Wim Hof

I tuto metodu jsem si vyzkoušela na přicházející bolesti hlavy a bolest byla tatam. Vím, že pomáhá mnohým, a tak jejím vyzkoušením určitě nic nezkazíte.


TIP 6: Sundejte černou

Toto je tip energetický, neboť nošení černé není z energetického úhlu pohledu vhodné. Proč? Černá barva totiž nepropouští energii, dovnitř ani ven. Pokud se chcete zbavit bolesti hlavy, pak samozřejmě chcete dosáhnout toho, aby energie volně proudila a Vaše energetické tělo se mohlo přirozeně pročišťovat. Převlečte se tak tedy do jakékoliv jiné barvy, ale veškerou černou, co na sobě máte, sundejte.


TIP 7: Vypněte telefon a počítač

Toto je možná logický tip, že se s bolavou hlavu nebudete zabavovat na sociálních sítích, ale z mé zkušenosti pro mnohé není tak jednoznačný. Blikající obrazovky je teď to poslední, co Vaše nervová soustava potřebuje zpracovávat. S klidem se odpojte, dejte si do konce dne pauzu od všech blikajících přístrojů, naordinujte si klidový režim.


TIP 8: Doplňte hladinu hořčíku

Při nastupující bolesti hlavy se mi také velmi osvědčuje doplnění hořčíku v těle. Hořčík umí naše tělo nejlépe vstřebat nikoliv ve formě šumivých tablet nýbrž pokožkou. Vhodné jsou tak hořčíkové spreje či koupele v epsomské soli.


TIP 9: Dotek

Vaše tělo při bolesti hlavy potřebuje Vaši lásku. Lehněte si a pohlaďte se. Jakým způsobem nechávám na Vás, ale i toto se mi v minulosti nejednou osvědčilo.  


Věřím, že jste si v článku našli něco užitečného. Budu ráda, když se v komentářích podělíte o své tipy, které mohou pomoci i ostatním čtenářům. Opatrujte se a nezapomínejte – Vy jste ve svém světě ti nejdůležitější. Neboť sami se sebou se budete probouzet až do konce svého života. Tak si buďte tím nejlepším a nejlaskavějším parťákem a bolestem hlavy můžete navždy zamávat 💕

Autor

Jsem mentorka mnohotvůrčích lidí, máma úžasné holčičky a žena inspirativního muže. Miluju harmonii – jak v hudbě, tak v životě. O mém mnohotvůrčím příběhu si můžete přečíst zde 🔗. Pro všechny mnohotvůrčí lidi jsem napsala ebook "O 3+1 kroky blíž multipotenciálnímu štěstí" 🔗 (ke stažení zdarma) a e-knihu s názvem "Jednou provždy mnohotvůrčí" 🔗. Psáno mým srdcem, pro srdce Vaše ♥

Napsat komentář