Dnes vám chci říct pár slov o Wim Hofově metodě / metodě Wim Hof.

Spíš než o metodě samé, o které si toho můžete na internetu mnohé přečíst, vám však povím o své zkušenosti. Možná cestou přijde nějaký tip nebo trik, co vás zaujme a co můžete případně sami využít.

VIDEO (OPRAVA ke 14. minutě: naše tělo je PŘEKYSELENÉ, nikoliv překysličené 😀 )

Pro ty z vás, kteří mají radši psanou formu sdělení, přikládám přepis videa, doplněný o další informace.


Jak jsem se o této metodě dozvěděla?

O metodě jsem se dozvěděla cca před 2 lety díky Terezce Kramerové, která byla jednou z prvních, kdo v Čechách začal dělat Wim Hof workshopy.

Ihned mě to zaujalo. To, že může mít člověk pod kontrolou svoji imunitu, své fyzické (i duševní) zdraví a extrémy typu koupat se v ledové vodě mi přišly fakt zajímavé. Nechtělo se mi však do diskomfortu, takže jsem se do výraznějšího praktického zkoumání metody nepustila a nechala to být.

Metoda se ke mně vrátila oklikou cca před dvěma měsíci, kdy jsem narazila na podcast Russella Branda (Under the Skin) a na díl, do kterého si pozval právě Wima Hofa, autora metody. Wim Hof je z mého pohledu takový zvláštní Holanďan s šamanistickou náturou. Je držitelem spousty světových rekordů v extrémních disciplínách – vyšlápl na Kilimandžáro v trenkách, uběhl maraton někde v poušti bez vody apod. Je tedy takový chodící důkaz toho, jak moc můžeme mít pod kontrolou svoji mysl, fyzické zdraví, tělo, prožívání.

Podcast jsem shlédla jedním dechem před těmi cca dvěma měsíci, když už situace s coronavirem byla trochu ve vzduchu, ale ještě ne tak výrazně. Přišlo mi to tedy jako skvělé načasování tuto metodu blíže prostudovat.

V podcastu Wim úžasně mluví o tom, v kolika různých vědeckých výzkumech jsou lidé s použitím této metody schopni dokázat, že jejich tělo odmítne působení různých virů či bakterií. Russell si tam také pod Wimovo vedením zkouší jedno kolo dýchání.

Hned druhý den ráno poté, co jsem si podcast poslechla, jsem do toho šla. Nevím, jak to máte vy, ale já potřebuji disciplínu. Potřebuji svobodu a disciplínu, protože v přílišné svobodě toho moc neudělám. Když chci něco změnit, musím na sebe být trochu přísná.


21 dní s Wim Hof metodou

Říká se, že na vytvoření nového zvyku potřebujeme 21 dní, během kterých tu novou kýženou aktivitu děláme každý den. Tím si vytvoříme prostředí vhodné pro vytvoření daného nového zvyku. Já jsem si tedy na papír nakreslila 21 políček pro 21 dní, tj. každý den jsem si měla odškrtnout jedno políčko za jednu ledovou sprchu. To pro mě byla silná motivace k tomu nepřestávat. Věděla jsem totiž, že jsem si tím stanovila závazek, který jsem chtěla dodržet, protože jinak bych se sama se sebou necítila dobře. (Navíc mě v odškrtávání brzy nahradila Grétka, která se na to každé ráno těšila, a tak už to fakt jinak než se studenou sprchou nešlo! 😀 )

S odvahou jsem se tedy pustila do své vlastní výzvy a někdy druhý či třetí den po ledových sprchách, které byly fakt docela výzva (vždy jsem byla milovnicí teplé vody, obzvlášť tady v Maďarsku a v jejich úžasných lázních … 😀 ), jsem dalším studováním metody zjistila, že bych si do programu mohla zařadit i dýchání.

Hned napoprvé jsem dýchání nepropadla, ale pokračovala jsem dál a někdy třetí, čtvrtý den, po třech cyklech dýchání, na kterých jsem začínala, jsem najednou pocítila neuvěřitelné propojení samé se sebou, se svým tělem, s každou částí svého těla … Následně přišla obrovská euforie, žádné slzy, nic extrémního, ale pocit toho, že jsem v sobě, že cítím a vnímám své tělo, že mé tělo je úžasné a zasluhuje si můj obdiv, respekt, a to, abych se k němu chovala tak krásně, jak jen můžu.

Takovýmto dýcháním, které trvá cca 20 minut (dnes už jsem na čtyřech cyklech a bez dechu vydržím někdy i 3 minuty) jsem schopná se každé ráno přivést do stavu totálního blaha.


Wim Hof metoda a roztroušená skleróza

Podělím se s vámi o další střípek svého příběhu – loni mi byla diagnostikována roztroušená skleróza. Na Wim Hof metodu jsem si tehdy nevzpomněla a nijak si nedala do spojitosti, že bych tuto metodu mohla zařadit do léčby – léčby bez léků, tj. tak, jak jsem se od počátku léčila.

V souvislosti s RS mi po úspěšné léčbě jako jediné zůstala drobná ztuhlost v rukou. Cítila jsem jí obzvlášť, když jsem byla ve stresu – ruce mi tuhly. Viděla jsem tedy, jak moc je můj stav napojený na moji psychiku. Už jsem však moc nevěděla, co dalšího mohu dělat. Léčím se energeticky (prastarou tibetskou metodou pranického léčení), užívala jsem různé potravinové doplňky a dalšími způsoby.

Wim Hof dýcháním a ledovými sprchami se však k mému milému překvapení ruce začaly neskutečně rychle zlepšovat. Opět jsem začala cítit, že jsou moje, že mají krásnou citlivost, že s nimi mohu dělat, co chci (například zapínat drobné náušničky), zkrátka vše, na co jsem byla zvyklá před touto mojí zdravotní zkušeností.

Neskrývám své nadšení, protože vidím a cítím, jak moc se díky Wim Hof metodě na své tělo umím napojit a mohu mnohé ovlivnit. A je to tak jednoduché!

Malý příklad – manžel měl před nějakou dobou rýmu. Když je někdo doma nemocný, já jsem obvykle do týdne taky. A v tomto případě? Vůbec! 🙂 Cca před dvěma týdny mě pobolívalo v krku. Říkala jsem si, že to už je asi ono, už mi to začíná … Dala jsem si čtyři kola dýchání a NIC. Bolest v krku byla pryč a cítila jsem, že i rýma se mi vyhla obloukem (asi ze strachu, že ji odfouknu! :D)


Není mi to nepříjemné?

Vím, že tato metoda někomu není úplně příjemná, ať už jde o ledové sprchy nebo dýchání. Při dýchání to funguje tak, že hlubokými nádechy a výdechy způsobíte hyperventilaci, takže jste pak schopni vydržet poměrně dlouhou dobu bez vduchu. Jde o sérii cca 30-40 nádechů výdechů, pak zadržíte dech.

To je má oblíbená část. Pomalu začínám cítit brnění v rukou a v nohou, občas i v hrudníku a v hlavě a MILUJU TO! Jsou to pro mě cenné momenty ticha, kdy jsem v sobě, ticha, kdy NE-DÝ-CHÁM. Je to pro mě neskutečně meditativní a příjemné. Fyzicky to do jisté míry příjemné není, protože nedýcháte a pak samosebou dýchat chcete! 🙂 Nadechnete se, když už nemůžete a kdy přijde silný reflex se nadechnout.

Dokážu tedy pochopit, že to pro někoho není libá aktivita. Pro mě je to však ve výsledku úplná lahoda, jak dýchání, tak i sprchy. Vidím totiž, jak mi to neskutečně mění zdraví k tomu mému vysněnému zdraví, bez diagnózy, od kterého cítím, že už jsem opravdu jenom kousíček! (Tento článek updatnu, až mi to potvrdí i magnetická rezonance, na kterou se fakt těším! Ne, že bych vyžadovala potvrzení lékařů o svém zdraví, to držím ve svých (zase krásně citlivých !) rukou, ale bude to fajn si tuto kapitolu “ofiko” uzavřít.)

Poznámka: Až po mém úspěchu jsem si dohledala, že tato metoda velmi dobře funguje i u dalších autoimunitních onemocnění.


Čím to je, že mi to dělá tak dobře?

Víte, mně je to vlastně jedno, jaké biochemické procesy se v mém těle dějí 🙂 Pokud vás to zajímá, na internetu je spousta článků, ve kterých se můžete dočíst více.

To, co mi v hlavě uvízlo, je, že Wim Hof dýcháním a ledovou sprchou dostáváme tělo do zásaditého stavu. Což je velmi dobré, neboť je většina z nás vlivem nezdravé životosprávy (toho, co jíme, stresů atd.) překyselená. Proto naše tělo potřebujeme dostat do zásaditého/alkalického stavu. I to má určitě svůj efekt.

Ale já osobně si to představuji tak, že když projdu čtyřmi cykly Wim Hof dýchání, rekonstruuji si imunitu. Jakobych dělala takový restart svého těla, své imunity. Vrací se mi vitalita, svěžest a zdraví. To je pocit, který z používání této metody mám.


Jak dlouho metodu praktikuji?

K dnešnímu dni (19. 4. 2020) jsou to cca dva měsíce. Přestávat neplánuji. Vytvořila jsem si z metody ranní rituál a něco, čím začínám svůj den a už to jinak nechci. Čas si na to zkrátka vytvořím. Protože manžel také dělá dýchání a oba na to chceme svůj klid, ráno se v ložnici prostřídáme – jeden dýchá, druhý je s Grétkou.

Shrnuto a podtrženo – Wim Hof metoda je něco, co vřele doporučuji, obzvlášť nyní, kdy je každé posílení imunity cenné! A … Co když vám změní život tak, jako ho změnila mně? 🙂

Důležité: pokud se do toho pustíte, dodržujte Wimovo důležité pravidlo: Nikdy nic netlačte. Určitě zkoukněte i tyto Safety Instructions přímo od Wimovo týmu.

Zadýchat si můžete i s Wimovo vedením, tak jsem začínala i já, než jsem objevila, že tam nechci žádný další rušivý prvek. Občas si i přikryju oči maskou na spaní 🙂 Pokud preferujete češtinu, podívejte se na video Terezky Kramerové.

PS: NEJSEM ZA TO PLACENÁ! 😊 Jen s vámi sdílím, co mi funguje. Krásné dny!

Autor

Jsem mentorka mnohotvůrčích lidí, máma úžasné holčičky a žena inspirativního muže. Miluju harmonii – jak v hudbě, tak v životě. O mém mnohotvůrčím příběhu si můžete přečíst zde 🔗. Pro všechny mnohotvůrčí lidi jsem napsala ebook "O 3+1 kroky blíž multipotenciálnímu štěstí" 🔗 (ke stažení zdarma) a e-knihu s názvem "Jednou provždy mnohotvůrčí" 🔗. Psáno mým srdcem, pro srdce Vaše ♥

Napsat komentář